Jak oglądać

Jak oglądać naziemną telewizję cyfrową

Aby prawidłowo odbierać programy telewizyjne dostępne w telewizji naziemnej (NTC) potrzebny jest odbiornik telewizyjny z tunerem DVB-T lub DVB-T2 oraz poprawnie ustawiona antena telewizyjna.

Tuner może być zintegrowany z odbiornikiem i mówimy wtedy o tunerze wewnętrznym. W tym przypadku antenę podłączamy bezpośrednio do telewizora.

Jeśli odbiornik jest nieco starszy i nie ma wbudowanego tunera, należy dodatkowo zakupić tzw. tuner zewnętrzny DVB-T2/HEVC lub DVB-T, jeśli w najbliższym czasie planujemy zakup nowego telewizora. W tym przypadku antenę podłączamy do tunera, a tuner do telewizora.

Od grudnia 2019 roku wszystkie odbiorniki wprowadzone do sprzedaży na terenie Polski muszą być przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.

Jak ustawić antenę

Prawidłowy odbiór telewizji naziemnej uzależniony jest od właściwego ustawienia anteny w kierunku nadajnika. Tylko wtedy sygnał telewizyjny będzie docierał do nas bez zakłóceń.

Informację o właściwym dla naszej lokalizacji kierunku ustawienia anteny telewizyjnej uzyskać można na stronie internetowej emimaps.emitel.pl lub w dedykowanej aplikacji mobilnej EmiMaps dostępnej na systemach iOS i Android.

Po uruchomieniu aplikacji należy w pasku górnym zaznaczyć interesujący nas MUX, zaś w pasku wyszukiwarki wpisać miejscowość, aby sprawdzić, w zasięgu którego nadajnika się znajdujemy.

Otrzymamy także informację, w jakim kierunku skierować antenę oraz szczegółowe warunki techniczne pozwalające osiągnąć najkorzystniejsze parametry ustawienia anteny, dzięki którym uzyskamy najlepszą jakość odbioru programów telewizyjnych.