4K

To obraz o rozdzielczości stanowiącej 3840 x 2160 pikseli (czasami podaje się również 4096 x 2160). Zatem jest to czterokrotnie większa rozdzielczość obrazu od HD.

Antena NTC

Urządzenie służące do odbioru programów telewizyjnych, podłączone bezpośrednio do telewizora lub dekodera (tuner DVB-T lub DVB-T2/HEVC).

Rozróżniamy anteny o polaryzacji pionowej umożliwiające odbiór programów nadawanych w paśmie VHF (w ramach multipleksu ósmego MUX-8) i poziomej umożliwiające odbiór programów nadawanych w paśmie UHF (w ramach multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4). Idealnym rozwiązaniem jest antena typu „combo” będąca połączeniem anteny o polaryzacji zarówno poziomej, jak i pionowej. Szczegółowe parametry danej anteny określa każdorazowo jej producent. Antena typu „combo” tym samym umożliwia odbiór wszystkich programów nadawanych w paśmie UHF i VHF, ze wszystkich multipleksów jednocześnie.

Co należy zrobić w przypadku braku programów TVP po przełączenia na nowy standard?

Wystarczy przestroić swój telewizor lub dekoder. Aby to zrobić należy zaktualizować listę programów i sprawdzić czy nadal odbieracie TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia na tych samych jak poprzednio pozycjach na pilocie. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i jesteście gotowi na odbiór programów Telewizji Polskiej w nowym standardzie nadawania.

Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport
i TVP Historia ani żadnych innych kanałów TVP, to znaczy że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy.

Co oznacza zmiana standardu nadawania dla widza?

Dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszego dźwięku w technologii Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej, a także usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV i większą odporność na zakłócenia.

Zmiana standardu nadawania może wiązać się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego lub zakupu zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Telewizory przystosowane do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie powinny przestroić się samoczynnie. Może również zajść konieczność ręcznego wyszukania programów lub zrestartowania odbiornika poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania. W niektórych przypadkach może być też wymagane skorygowanie ustawienia anteny.

Co to jest DVB-T?

Skrót DVB-T, czyli z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial oznacza standard cyfrowej telewizji naziemnej, gdzie DVB to nadawanie cyfrowego sygnału telewizji a T to skrót od „Terrestrial”, czyli naziemny. DVB-T wiosną 2022 roku został wyłączony i zastąpiony standardem DVB-T2/HEVC.

Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.

https://telewizjanaziemna.pl
1 2 3 12