BAZA WIEDZY
4K

To obraz o rozdzielczości stanowiącej 3840 x 2160 pikseli (czasami podaje się również 4096 x 2160). Zatem jest to czterokrotnie większa rozdzielczość obrazu od HD.
Antena NTC






Urządzenie służące do odbioru programów telewizyjnych, podłączone bezpośrednio do telewizora lub dekodera (tuner DVB-T lub DVB-T2/HEVC).
Rozróżniamy anteny o polaryzacji pionowej umożliwiające odbiór programów nadawanych w paśmie VHF (w ramach multipleksu ósmego MUX-8) i poziomej umożliwiające odbiór programów nadawanych w paśmie UHF (w ramach multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4). Idealnym rozwiązaniem jest antena typu „combo” będąca połączeniem anteny o polaryzacji zarówno poziomej, jak i pionowej. Szczegółowe parametry danej anteny określa każdorazowo jej producent. Antena typu „combo” tym samym umożliwia odbiór wszystkich programów nadawanych w paśmie UHF i VHF, ze wszystkich multipleksów jednocześnie.
Co oznacza zmiana standardu nadawania dla widza?






Dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszego dźwięku w technologii Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej, a także usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV i większą odporność na zakłócenia.
Zmiana standardu nadawania może wiązać się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego lub zakupu zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Telewizory przystosowane do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie powinny przestroić się samoczynnie. Może również zajść konieczność ręcznego wyszukania programów lub zrestartowania odbiornika poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania. W niektórych przypadkach może być też wymagane skorygowanie ustawienia anteny.
Co to jest DVB-T?






Skrót DVB-T, czyli z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial oznacza standard cyfrowej telewizji naziemnej, gdzie DVB to nadawanie cyfrowego sygnału telewizji a T to skrót od „Terrestrial”, czyli naziemny. DVB-T wiosną 2022 roku został wyłączony i zastąpiony standardem DVB-T2/HEVC.
Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.
Co to jest DVB-T2?






Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. Już niebawem, wiosną 2022 roku w całym kraju nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC, gdzie HEVC (lub inaczej H.265) to nowy standard kompresji sygnału telewizyjnego.
DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma częstotliwości, który umożliwia m.in. nadawanie większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości – wszystkie programy w ramach telewizji naziemnej będą nadawane w jakości HD, a niektóre nawet w Ultra HD. Nowy standard telewizji naziemnej jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.