Nowy standard nadawania

NOWY STANDARD NADAWANIA

Telewizja naziemna i sposób jej podawania nieustannie się zmienia, tak by podążać za widzem i zapewnić mu dostęp do rozbudowanej i bardziej atrakcyjnej oferty. Zaplanowana na 2022 rok zmiana standardu nadawania NTC wynika zarówno z ogólnego rozwoju technologicznego, jak i europejskich i krajowych decyzji. 27 czerwca 2022 zakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce, a wraz z nim każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych.

MUX-3 bez zmiany standardu nadawania

Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.

W wyniku tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów nadawcy publicznego i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do jego zmiany.

Nowy standard DVB-T2/HEVC

Równolegle do procesu refarmingu nastąpi w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

Dla widzów zmiana ta oznacza szereg korzyści wynikających z lepszego wykorzystania pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego. Wykorzystanie nowego kodeka HEVC/H.265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (nawet do 8 w jednym multipleksie) lub Ultra HD.

Innymi słowy, dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

Od końca czerwca 2022r. MUX-1, MUX-2, MUX-4 nadają sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC w całej Polsce. Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC w danym regionie, naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie będzie tam dłużej dostępny.

Zmiana standardu telewizyjnego czasowo nie dotyczy MUX-3 i MUX-8, który działa w innym zakresie częstotliwości.

Jak przygotować się do zmiany

Od 1 grudnia 2019 każdy odbiornik telewizyjny wprowadzony do sprzedaży na terytorium Polski musi posiadać parametry pozwalające odbierać sygnał zarówno w obecnie obowiązującym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, jak i w nowym DVB-T2/HEVC. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 musi być także wyposażony w funkcjonalność telewizji hybrydowej (HbbTV), pozwalającej znacząco rozszerzyć możliwości techniczne telewizji naziemnej o funkcje internetowe.

Szczegółowe dane w rozbiciu na 49 obiektów nadawczych

Jak sprawdzić czy posiadany odbiornik jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie

 

Infografika - jak sprawdzić telewizor