Nowy standard nadawania

NOWY STANDARD NADAWANIA

Telewizja naziemna i sposób jej podawania nieustannie się zmienia, tak by podążać za widzem i zapewnić mu dostęp do rozbudowanej i bardziej atrakcyjnej oferty. Zaplanowana na 2022 rok zmiana standardu nadawania NTC wynika zarówno z ogólnego rozwoju technologicznego, jak i europejskich i krajowych decyzji. 27 czerwca 2022 zakończy się ostatni etap zmiany standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce, a wraz z nim każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych.

MUX-3 bez zmiany standardu nadawania

Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.

W wyniku tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów nadawcy publicznego i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do jego zmiany.

Co to jest refarming

Refarming to proces wynikający z konieczności uwolnienia części pasma częstotliwości (700 MHz), wykorzystywanych do tej pory na potrzeby nadawania programów telewizyjnych w telewizji naziemnej, na rzecz operatorów telefonii komórkowej rozwijających technologię 5G. Polega on na reorganizacji multipleksów, na których dostępne są programy telewizyjne. Zmiany te są konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej.
Refarming rozpoczął się 30 marca 2020 r., a pełna zmiana częstotliwości nadawania na terenie całej Polski nastąpi pomiędzy 28 marca 2022 r. a 27 czerwca 2022 r. Dla odbiorców naziemnej telewizji zmiany te oznaczają jedynie konieczność przestrojenia odbiorników telewizyjnych, co w większości przypadków powinno wydarzyć się automatycznie. Gdyby odbiornik samoczynnie nie przestroił się na nowe częstotliwości, należy ręcznie na nowo wyszukać programy lub w ostateczności zresetować odbiornik.

Nowy standard DVB-T2/HEVC

Równolegle do procesu refarmingu nastąpi w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

Dla widzów zmiana ta oznacza szereg korzyści wynikających z lepszego wykorzystania pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego. Wykorzystanie nowego kodeka HEVC/H.265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (nawet do 8 w jednym multipleksie) lub Ultra HD.

Innymi słowy, dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

Przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC będą realizowane w okresie od marca do czerwca 2022 r. według następującego harmonogramu.:

DVBT2/HEVC

Od końca czerwca 2022r. MUX-1, MUX-2, MUX-4 będą nadawać sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC w całej Polsce. Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC w danym regionie, naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie będzie tam dłużej dostępny.

Zmiana ta czasowo nie dotyczy MUX-3 i MUX-8, który działa w innym zakresie częstotliwości, nieobjętym refarmingiem.

Jak przygotować się do zmiany

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC.

Aby umożliwić odbiorcom telewizji naziemnej sprawdzenie, czy posiadane przez nich urządzenia obsługują nowy standard DVB-T2/HEVC, Telewizja Polska już w 2020 roku rozpoczęła nadawanie testowe wybranych programów w nowej technologii.

Telewizory podłączone do sygnału naziemnego powinny automatycznie przestroić się i znaleźć nowy program na liście. Może również zdarzyć się, że trzeba będzie ręcznie wyszukać program na odbiorniku telewizyjnym lub zresetować dekoder zewnętrzny poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania. Jeśli nadal odbiór programów w nowym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC nie będzie możliwy, najprawdopodobniej oznacza to, że posiadane urządzenia nie są przystosowane do odbioru nowej technologii. Należy wtedy zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC lub zaplanować wymianę telewizora na nowszy obsługujący standard DVB-T2 i kodek HEVC.

Szybkie sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora umożliwia wyszukiwarka telewizorów dostępna na stronie głównej. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi lub u producenta telewizora.

Od 1 grudnia 2019 każdy odbiornik telewizyjny wprowadzony do sprzedaży na terytorium Polski musi posiadać parametry pozwalające odbierać sygnał zarówno w obecnie obowiązującym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, jak i w nowym DVB-T2/HEVC. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 musi być także wyposażony w funkcjonalność telewizji hybrydowej (HbbTV), pozwalającej znacząco rozszerzyć możliwości techniczne telewizji naziemnej o funkcje internetowe.

Aktualnie w ramach testów nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC emitowane są następujące programy Telewizji Polskiej:

 

Testy nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC prowadzone są przez Telewizję Polską z 49 obiektów nadawczych i obejmują swoim zasięgiem nadawczym blisko 90% populacji Polski. Realizowany eksperyment potrwa do końca czerwca 2022 r. czyli do momentu ostatecznego przełączenia NTC na nowy standard.

 

Szczegółowe dane w rozbiciu na 49 obiektów nadawczych

Jak sprawdzić czy posiadany odbiornik jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie

 

Infografika - jak sprawdzić telewizor