Nowy standard nadawania

Nowy standard nadawania

Telewizja naziemna i sposób jej podawania nieustannie się zmienia, tak by podążać za widzem i zapewnić mu dostęp do rozbudowanej i bardziej atrakcyjnej oferty. W okresie od marca do kwietnia 2022 r. nastąpiła w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obowiązujący DVB-T/MPEG-4 został zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych. Przełączenie standardu MUX-3 nadającego programy TVP, z uwagi na jego strategiczny charakter w kontekście wojny w Ukrainie, zostało przesunięte w czasie do końca 2023 roku.

Nowy standard nadawania na MUX-3

Przełączenie MUX-3 na nowy standard nadawania nastąpiło w połowie grudnia 2023, w dwóch etapach:

  • 15.12.2023 (I etap: Polska zachodnia, województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie)
  • 19.12.2023 (II etap: Polska wschodnia, województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie)

Nowy standard DVB-T2/HEVC

Równolegle do procesu refarmingu nastąpiła w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 został zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

Dla widzów zmiana ta przyniosła szereg korzyści dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego. Wykorzystanie nowego kodeka HEVC/H.265 pozwoliło na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (nawet do 8 w jednym multipleksie) lub Ultra HD.

Innymi słowy, dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskali dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

Od końca czerwca 2022r. MUX-1, MUX-2, MUX-4 nadają sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC w całej Polsce. Od momentu przełączenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC w danym regionie, naziemny sygnał DVB-T/MPEG-4 nie jest tam dłużej dostępny.

Zmiana standardu telewizyjnego czasowo nie dotyczy MUX-8, który działa w innym zakresie częstotliwości.

Jak przygotować się do zmiany standardu MUX-3

Aby móc odebrać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania, należy upewnić się, że posiadany w domu odbiornik ma odpowiednie parametry techniczne (obsługuje standard HEVC zwany też H.265) i posiada wbudowany (zintegrowany) tuner DVB-T2/HEVC lub jest podłączony do zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC.

Warto upewnić się, że posiadany telewizor lub dekoder jest dostosowany do nowego standardu. Dane techniczne telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub Internecie. Większość odbiorników w polskich domach posiada parametry umożliwiające odbiór telewizji w nowym standardzie. Jeżeli jednak telewizor ich nie ma, to nie musicie kupować nowego. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny dekoder, który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie.

Jeśli obecnie odbieracie z anteny naziemnej tylko programy TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia to znaczy, że sprzęt najprawdopodobniej nie obsługuje nowego standardu. Aby zachować możliwość oglądania tych programów musicie wymienić telewizor lub dekoder na nowy, obsługujący standard DVB-T2/HEVC.

Jeśli obecnie, korzystając z anteny naziemnej, oprócz programów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia oglądacie programy takie, jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura czy TVP Nauka, to oznacza, że Wasz telewizor czy dekoder obsługuje nowy standard. Po dacie przełączenia właściwej dla Waszego województwa może się zdarzyć, że czasowo stracicie możliwość odbioru programów TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia, wtedy wystarczy, że przestroicie telewizor lub dekoder, aktualizując listę programów telewizyjnych. Po przeprowadzeniu tej czynności brakujące programy TVP, np.  TVP1, TVP2, TVP3 powinny pojawić się odpowiednio na pozycjach 1, 2 i 3 na pilocie telewizora lub dekodera. W niektórych nowszych modelach telewizorów czy dekoderów ta czynność dokona się automatycznie i niektórzy widzowie nie dostrzegą w ogóle tej zmiany.

Co należy zrobić w przypadku braku programów TVP po przełączenia na nowy standard?

Wystarczy przestroić swój telewizor lub dekoder. Aby to zrobić należy zaktualizować listę programów i sprawdzić czy nadal odbieracie TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia na tych samych jak poprzednio pozycjach na pilocie. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i jesteście gotowi na odbiór programów Telewizji Polskiej w nowym standardzie nadawania.

Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport
i TVP Historia ani żadnych innych kanałów TVP, to znaczy że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy.

Jak sprawdzić czy posiadany odbiornik jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie