Dobór anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2

06.06.2022
Antena

Antena to niezbędny element, dzięki któremu można oglądać telewizję naziemną. Tegoroczna zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC oraz rezygnacja z wykorzystania przez telewizję pasma 700Mhz czyli tzw. „refarming”, w większości przypadków nie będą wymagały wymiany anteny odbiorczej telewizora. Może się jednak okazać, że niezbędna będzie modernizacja systemu antenowego, bo zmianie ulegają częstotliwości, moce oraz kierunki nadawania sygnałów telewizyjnych. Dlatego też postaramy się przybliżyć tematykę związaną z odbiorem sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej.

Zobacz także: Co to jest NTC?

Jak wybrać antenę do odbioru NTC

Pod względem ludnościowym, prawie cała Polska jest w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej. System działania telewizji naziemnej polega na nadawaniu cyfrowego sygnału telewizyjnego poprzez sieć nadajników rozsiewczych o różnych mocach i kanałach (częstotliwościach) nadawczych. Żeby uzyskać prawidłowy odbiór należy na stronie Emitel – Emimaps znaleźć najbliższy nadajnik i wybrać w domu miejsce z dobrą widocznością radiową (tj. antena odbiorcza powinna być skierowana w stronę anteny nadawczej nadajnika, tak aby bez wielkich przeszkód obie anteny się „widziały”). Dobór anteny i osprzętu antenowego wymaga podstawowej wiedzy technicznej, dlatego najlepiej skontaktować się z lokalnym instalatorem. Można również podejrzeć jakie anteny stosują sąsiedzi lub porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie z antenami.

Na początku warto wymienić typy telewizyjnych anten odbiorczych:

  • pokojowa (bliskie sąsiedztwo nadajnika do 10km)
  • „siatkowa” (szerokopasmowa kanały: 21 – 60 oraz 5-12, szeroki kąt widoczności radiowej, do 25km, stosowana często w zabudowie miejskiej)
  • kierunkowa logarytmiczna (szerokopasmowa kanały 5-12 i 21-60)
  • kierunkowa kanałowa lub wąskopasmowa

Wszystkie kierunkowe anteny, w zależności od zysku energetycznego wynikającego z ilości elementów i zakresu częstotliwości występują w wersji aktywnej, tj. z różnymi wzmacniaczami, filtrami do eliminacji zakłóceń i są w stanie odbierać sygnały telewizyjne nawet do 80km. Odległość od nadajnika to nie jedyny czynnik, na podstawie którego należy dokonać zakupu anteny. W bardzo rzadkich przypadkach wymagane są wąskopasmowe, kierunkowe anteny o różnych ilościach elementów łączone poprzez tzw. zwrotnice antenowe, wzmacniacze, w jeden system odbiorczy.

DVB-T2 – na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając antenę

Antena telewizyjna to osprzęt, który w teorii powinien nam służyć przez lata. Dlatego też przed zakupem warto zaczerpnąć informacji czym się kierować, aby zakup nie okazał się nietrafiony:

  • zysk energetyczny – na podstawie tego parametru można ocenić z jaką skutecznością antena będzie w stanie odbierać słabsze sygnały emisji bez zakłóceń. Im większy zysk anteny tym efektywniejszy odbiór słabych sygnałów.
  • symetryzator i wzmacniacz antenowy – symetryzator jest niezbędnym elementem przyłączania kabli współosiowych do anteny, natomiast wzmacniacz, najlepiej niskoszumowy, sprawdzi się do odbioru kanałów o słabym sygnale bez większych zakłóceń
  • zakres częstotliwości anteny należy dobrać, tak aby w kanałach (częstotliwościach) roboczych pracy nadajników dla danej lokalizacji antena miała jak największy zysk energetyczny.
  • kierunkowość – jeśli sygnały telewizyjne odbieramy z jednego centrum nadawczego, to możemy zastosować anteny szerokopasmowe, jeśli sygnały telewizyjne docierają z różnych kierunków (np dwa różne centra nadawcze), to zaleca się instalację dwóch, trzech anten kierunkowych na różne pasma częstotliwości połączonych zwrotnicą antenową.

Jeśli mieszkasz w gęstej zabudowie lub sygnały trzeba odebrać z różnych kierunków, to warto powierzyć wykonanie instalacji antenowej specjalistom, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało jak należy. Jeśli jednak wolisz zrobić to sam, postaraj się  pracować według naszych porad i instrukcji dołączonych do zakupionych urządzeń.