Zmiana standardu nadawania programów TVP na MUX 3. Czasowa zmiana programowa.

11.12.2023
Zmiana standardu nadawania programów TVP na MUX 3. Czasowa zmiana programowa.

W nocy z 18 na 19 grudnia rozpoczął się drugi etap przełączeń MUX-3 na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC. Dzięki tej zmianie technologii widzowie będą mogli odbierać programy TVP w lepszej jakości. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia są dostępne w standardzie HD.

W nocy z 18 na 19 grudnia rozpoczął się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Kilka dni wcześniej, tj. w nocy z 14 na 15 grudnia rozpoczął się pierwszy etap zmiany, który objął zachodnią część Polski. Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC jest dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokonała tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej.

Od 15 grudnia na multipleksie szóstym została uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP128 – TVP236 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 12 stycznia 2024 r. TVP1, TVP2 i TVP Info będą nadawane równocześnie z dwóch multipleksów.

Z kolei od 19 grudnia br. do oferty programów na MUX-3 dołączyły TVP Kultura i TVP ABC.

Po zmianie standardu nadawania programy TVP nadawane z multipleksu trzeciego cyfrowej telewizji naziemnej nie będą już dostępne na starszych telewizorach i dekoderach, działających w starym systemie DVB-T/AVC. Do odbioru drogą naziemną pełnej oferty programowej Telewizji Polskiej będzie niezbędne urządzenie spełniające standard DVB-T2/HEVC.

Widzowie, którzy już odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów.

Szczegółowe informacje dotyczące m.in. dostrajania odbiorników są dostępne na antenach TVP, w mediach społecznościowych, na stronie głównej www.telewizjanaziemna.pl w module „Czy twój telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC? Sprawdź!