DVB-T2/HEVC (H.265) – sprawdź, czy twój telewizor ma to oznaczenie!

14.03.2022
DVB-T2/HEVC

Obecny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, czyli DVB-T już niedługo przejdzie do historii. Do końca czerwca w całej Polsce nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. Przełączenia w poszczególnych województwach będą odbywały się etapami – pierwszy z nich obejmie województwa dolnośląskie i lubuskie i będzie miał miejsce 28 marca 2022 roku. Zostało więc niewiele czasu zanim w pierwszych rejonach zostanie wprowadzony standard DVB-T2/HEVC, zatem warto jak najszybciej sprawdzić, czy posiadany telewizor jest z nim zgodny.

Dowiedz się, kiedy w Twoim województwie nastąpi zmiana standardu nadawania.

H.265/HEVC – jak sprawdzić, czy telewizor będzie zgodny z nowym standardem nadawania telewizji naziemnej

Telewizory DVB-T2/HEVC wcale nie muszą być tymi najnowszymi i najdroższymi. Teoretycznie wiele starszych telewizorów posiada kodek HEVC, który jest niezbędny do odbierania nowego standardu. Jak jednak sprawdzić to samemu?

Pierwszy sposób to poszukanie informacji na telewizorze, w instrukcji lub na stronie producenta. Z powodu zbliżającej się zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, producenci obecnie na internetowych stronach produktowych umieszczają informacje o kodeku HEVC, jeśli telewizor go posiada. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni lub mamy problem ze znalezieniem takich informacji, kolejnym sposobem na sprawdzenie sprzętu jest kanał telewizyjny uruchomiony specjalnie w tym celu na multipleksie trzecim – MUX3 kanał Sprawdzam TV, który pozwala ocenić czy telewizor jest w stanie odbierać DVB-T2/HEVC. Należy jednak zachować czujność, gdyż w przypadku gdy telewizor obsługuje kodek HEVC, ale nie obsługuje DVB-T2, obraz wyświetli się prawidłowo. Natomiast osoby, które nie zobaczą obrazu, zyskują pewność, że muszą podjąć działanie – dokupić tuner lub wymienić telewizor na nowy zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Można również skorzystać z wyszukiwarki na stronie głównej. Wystarczy w pole wyszukiwania wpisać model telewizora, by dowiedzieć się, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie.

Dwa kanały Telewizji Polskiej TVP Dokument i TVP Rozrywka nadawane są naziemnie tylko w nowym standardzie DVB-T2/HEVC na multipleksie testowym. Wyszukanie i odbiór tych kanałów daje pewność, że posiadany sprzęt jest zgodny z nowym standardem.

Czy konieczna jest wymiana telewizora, jeśli nie posiada kodeka H.265/HEVC?

Dobra informacja dla osób, które już sprawdziły swój telewizor i wiedzą, że nie ma on ani tunera DVB-T2 ani kodeka H.265/HEVC jest taka, że wymiana odbiornika nie będzie konieczna, ponieważ aby móc odbierać nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej wystarczy zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. Taki sprzęt można dokupić do posiadanego telewizora, podłączyć do anteny i cieszyć się wyższą jakością obrazu oraz dźwięku, spowodowaną przejściem na nowy standard nadawania. Dzięki dekoderowi nawet starszy telewizor będzie mógł odbierać sygnał telewizji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.