HbbTV co to jest i co powinieneś wiedzieć o hybrydowej telewizji naziemnej!

24.03.2022
HbbTV

Połączenie tradycyjnej telewizji z Internetem nie jest dziś niczym nowym, znamy je głównie z telewizji internetowych, które można odbierać zarówno na telewizorze, jak i innych na urządzeniach z połączeniem sieciowym. Niewiele osób jednak wie czym jest HbbTV, mimo, że to rozwiązanie jest obecne w Polsce już od 2012 roku. Warto więc zapoznać się z funkcjami telewizji hybrydowej i poznać jej zalety i możliwości, szczególnie teraz, kiedy jesteśmy w trakcie zmiany standardu nadawania.

Telewizja hybrydowa

HbbTV, czyli Hybrid Broadcast Broadband TV to nic innego jak naziemna telewizja cyfrowa poszerzona o połączenie internetowe. Dzięki termu dostępnych jest więcej funkcji oraz dodatkowych treści, które urozmaicają standardową telewizję i zmieniają doświadczenia widza.

Telewizja Polska uruchomiła niedawno nową usługę o nazwie TVP GO. Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej, którzy posiadają sprzęt obsługujący HbbTV w wersji 1.5 lub wyższej i podłączone do Internetu zyskują dostęp do funkcji, które do tej pory dostępne były tylko w płatnych serwisach. Dzięki TVP GO zyskują również dostęp do dodatkowych treści i bogatej biblioteki VOD Telewizji Polskiej, bezpośrednio na ekranie telewizora.

TVP GO to:

 • Dostęp za pośrednictwem technologii HbbTV
 • Bezpośrednio z naziemnej telewizji cyfrowej, bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji na telewizor
 • Bez opłat i dodatkowych zobowiązań
 • Bardziej kompletna rozrywka telewizyjna

Funkcje HbbTV

 1. Program TV czyli przewodnik po kanałach w przyjaznym układzie. Dzięki temu łatwo odnajdziesz i obejrzysz interesujące Cię programy
 2. Obejrzyj od początku– wystarczy wcisnąć jeden przycisk na pilocie, by obejrzeć od początku program, który już się rozpoczął
 3. 7 dniowa historia– ciesz się treściami emitowanymi w ciągu ostatnich 7 dni, możesz przeglądać programy i oglądać najnowsze treści uporządkowane według daty emisji
 4. Zatrzymuj i przewijaj programy emitowane na żywo – już nigdy nie przegapisz żadnej ważnej informacji, gdy ktoś zapuka do drzwi
 5. Wyszukiwarka treścidzięki której szybko znajdziesz to czego szukasz.
 6. Prognoza pogody – pogoda z prognozą godzinową (48h) i długoterminową (10 dni), z możliwością wyboru dowolnego miasta i wzbogaconą o dane dotyczące jakości powietrza oraz codzienną prognozę wideo.
 7. RSO – regionalny system ostrzegania.

TVP GO – jak oglądać?

Do odbioru TVP GO  niezbędny jest przede wszystkim telewizor umożliwiający połączenie z Internetem oraz wyposażony w HbbTV w wersję 1.5 lub wyższą. Z całą pewnością telewizory wyprodukowane po 2020 roku posiadają tę funkcję i wystarczy ją uruchomić, aby móc cieszyć się telewizją hybrydową.

Zgodnie z tzw. Rozporządzeniem odbiornikowym, wprowadzonym w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej telewizory dostępne obecnie w sprzedaży powinny być wyposażone w wersję HbbTV umożliwiającą odbiór TVP GO. Zalecamy jednak upewnić się u sprzedawcy, czy tak jest w rzeczywistości.

Zobacz także: Co to jest NTC?

HbbTV a telegazeta

W sieci można natrafić na informacje, jakoby HbbTV miało zastąpić znaną dobrze telegazetę. W tej chwili nie ma oficjalnego potwierdzenia, że telegazeta zostanie wycofana. Zatem osoby, które z niej korzystają mogą być spokojne, gdyż uruchomienie funkcji HbbTV nie oznacza wyłączenia telegazety.