Jak odbierać kanały w nowym standardzie nadawania

07.12.2021
Testy zasięgu emisji sygnału DVB-T2/HEVC

Już we wrześniu 2020 roku Telewizja Polska rozpoczęła pierwsze testy nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, który etapami będzie wprowadzany w Polsce od marca 2022 do czerwca 2022 roku. Nadchodzący standard DVB-T2/HEVC to szereg korzyści dla widzów – więcej bezpłatnych programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu i dźwięku, a także usługi dodatkowe HbbTV.

Zasięg multipleksu testowego Telewizji Polskiej

W pierwszej fazie testów MUX DVB-T2/HEVC obejmował obszar dwóch miast, Krakowa i Katowic. Natomiast od 1 maja tego roku, standard DVB-T2/HEVC obsługiwany jest przez 49 obiektów nadawczych, dzięki czemu zasięg testowego multipleksu obejmuje około 90% powierzchni Polski. Od końca czerwca 2022 nadawanie sygnału w nowym standardzie ma obejmować cały obszar naszego kraju, a obowiązujący do tej pory standard DVB-T2/MPEG-4 zostanie definitywnie wyłączony. Wdrażanie standardu DVB-T2/HEVC będzie odbywało się etapami, pierwszy z nich obejmie województwa śląskie i lubuskie już pod koniec marca 2022. Co ważne, jedynym z dostępnych multipleksów, nieobjętym aktualizacją sygnału będzie MUX-8.

Planowane podłączenie DVB-T2 - zasięg standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Programy Telewizji Polskiej w testach DVB-T2/HEVC

Na multipleksie testowym Telewizji Polskiej dostępnych jest 5 kanałów nadawanych w nowym standardzie nadawania: TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Kultura oraz TVP Rozrywka.

MUX testowy TVP programy

Jak się przygotować do odbioru sygnału w nowym standardzie DVB-T2/HEVC

Standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jaki obowiązuje obecnie, czyli DVB-T/MPEG-4, jest używany od 1997 roku. Wprowadzane zmiany pozwolą na poszerzenie oferty naziemnej telewizji cyfrowej, która dostępna będzie w wyższej jakości obrazu i dźwięku.

Sygnał testowy nowego standardu nadawania został uruchomiony by Telewizja Polska mogła technologicznie przygotować się do przełączeń, ale przede wszystkim dla widzów, by mogli oni sprawdzić, czy ich odbiorniki telewizyjne są przystosowane do odbioru telewizji w DVB-T2/HEVC.

Obecnie wiele modeli telewizorów jest przystosowanych do odbioru DVB-T2/HEVC. Warto jednak pamiętać, że cześć odbiorników, także tych wyposażonych w dekoder DVB-T2 może nie obsługiwać kodeka HEVC, tym samym ich posiadacze muszą zakupić dekoder zewnętrzny DVB-T2/HEVC lub telewizor obsługujący nową technologię. Wpisując model i markę telewizora w wyszukiwarce na stronie głównej można upewnić się, czy jest on kompatybilny z nowym standardem. Jeśli nie ma go na liście należy skontaktować się z producentem lub sprawdzić w instrukcji sprzętowej.

Co zrobić, by odbierać sygnał testowy DVB-T2/HEVC

Testowe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej nadają sygnał w innym pasmie częstotliwości, niż obecne multipleksy, dlatego, aby odbierać programy w nowym standardzie należy dokonać aktualizacji wyszukiwania programów w sposób manualny lub automatyczny. Brak sygnału testowych kanałów po aktualizacji z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że posiadany odbiornik lub dekoder nie odbiera standardu DVB-T2/HEVC.

Zasięg testowych emisji naziemnej telewizji cyfrowej obecnie obejmuje około 90% powierzchni Polski. Daje to możliwość niemal wszystkim odbiorcom NTC na sprawdzenie już dziś, czy posiadany dekoder lub telewizor pozwala na odbieranie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.