Sprawdzam TV – Jak w łatwy sposób sprawdzić, czy posiadany sprzęt jest przystosowany do odbioru nowego standardu nadawania?

05.01.2022
Plansza testowa nowego standardu nadawania NTC

Aktualizacja – od 15 czerwca 2022 plansza Sprawdzam TV nie jest już dostępna. 

W związku ze zbliżającą się zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej Telewizja Polska uruchomiła dedykowaną planszę Sprawdzam TV, którą można znaleźć na pozycji 28 NTC. Dzięki temu w łatwy sposób można sprawdzić, czy posiadany odbiornik jest przystosowany do odbioru telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC.

Jak sprawdzić czy nasz telewizor odbiera DVB-T2/HEVC?

Na kanale 28 wyświetlana jest plansza, która kodowana jest w nowym standardzie video HEVC. Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą „Sprawdzam TV”.

Telewizja Polska wypełniając misję nadawcy publicznego, podejmuje działania mające na celu informowanie obywateli oraz budowanie ich świadomości w zakresie nadchodzących zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał Sprawdzam TV przygotowaliśmy z myślą o najstarszych widzach, gdyż to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na utratę dostępu do bezpłatnych treści. Dzięki umieszczeniu Sprawdzam TV na multipleksie trzecim, który ma największy zasięg – jest dostępny dla ok. 98% populacji Polski – każdy z Polaków korzystających z sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będzie mógł łatwo przekonać się, czy zbliżające się w 2022 roku zmiany wymagają od niego dodatkowych działań związanych z wymianą telewizora lub tunera telewizyjnego – mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej.

Od końca marca 2022 r. do końca czerwca 2022 r. będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC w poszczególnych województwach. W województwach lubuskim i dolnośląskim nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca 2022 roku, a stary DVB-T/MPEG-4 zostanie wyłączony. Nowy standard nadawania to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

Co należy posiadać aby odbierać NTC w DVB-T2/HEVC?

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. Dzięki uruchomieniu Sprawdzam TV, widzowie szybko mogą sprawdzić, czy posiadają sprzęt technicznie przygotowany jego odbioru. Sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora możliwe jest także za pośrednictwem wyszukiwarki ze strony telewizjanaziemna.pl. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia lub u producenta telewizora.