Wymagania sprzętowe do odbioru nowego standardu nadawania. Lista pytań do sprzedawców

10.12.2021
Sprzęt do odbioru DVB-T2/HEVC

Nadchodząca zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) to szereg korzyści dla widzów. Dzięki niej widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu. Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

Aby odbierać telewizję w nowym standardzie należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC nazywany także h.265 lub tuner zewnętrzny DVB-T2 z kodekiem HEVC/h.265. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

Jakie są regulacje prawne NTC – DVB-T2/HEVC?

Zgodnie z tzw. „rozporządzeniem odbiornikowym” wydanym przez Ministra Cyfryzacji w październiku 2019 roku i obowiązującym od grudnia 2019 roku wszystkie telewizory i dekodery dostępne w sprzedaży muszą być przystosowane do odbioru nowego standardu nadawania NTC – DVB-T2/HEVC, a od 1 stycznia 2021 wyposażone także w funkcjonalność HbbTV.

Niestety, nie istnieją obecnie żadne narzędzia umożliwiające skuteczne egzekwowanie stosowania powyższych przepisów przez dystrybutorów i sprzedawców sprzętu RTV. Sprzęt spełniający wymogi określone w rozporządzeniu jest dostępny w dużych sieciach sprzedaży. Natomiast na rynku zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych wciąż można kupić telewizory i dekodery nieprzystosowane do odbioru nowego standardu. Tym samym widzowie nadal mogą nabyć urządzenia, które po przełączeniu na nowy standard nadawania uniemożliwią odbiór telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC.

DVB-T2/HEVC – jakie zadać pytania sprzedawcom?

Należy pamiętać, że urządzenia obsługujące tylko DVB-T2 bez HEVC, nie są przystosowane do odbioru nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W wyborze i zakupie nowego sprzętu przystosowanego do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie pomóc mogą następujące pytania do sprzedawców.

Pytania w przypadku zakupu telewizora:

  • Czy telewizor jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC?
  • Czy telewizor posiada wbudowany tuner wewnętrzny DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC.
  • Czy telewizor posiada możliwość podłączenia do internetu?
  • Czy telewizor obsługuje standard telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0 lub wyższej.

W przypadku zakupu dekodera/tunera zewnętrznego do odbioru telewizji naziemnej:

  • Czy jest to dekoder DVB-T2 obsługujący kodek HEVC?
  • Czy dekoder ma możliwość podłączenia do internetu?
  • Czy dekoder obsługuje standard telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0 lub wyższej?