DVB-T2 a DVB-T2/HEVC, nie daj się oszukać i poznaj różnice zanim kupisz nowy sprzęt!

08.03.2022
DVB-T2/HEVC

Zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej to okazja dla oszustów wykorzystujących ograniczoną wiedzę konsumentów na temat standardu DVB-T2/HEVC. Co warto wiedzieć, aby nie dać się oszukać?

Odbieranie DVB-T2/HEVC – jaki telewizor?

Nowy standard nadawania może oznaczać konieczność zakupu nowego sprzętu. Najczęściej wystarczy jednak dekoder DVB-T2/HEVC podłączony do odbiornika telewizyjnego, który sam w sobie nie posiada możliwości odbioru nowego standardu nadawania. W ofercie sklepów elektronicznych można znaleźć również tunery DVB-T2, jednakże warto wiedzieć, że tunery oraz dekodery, które odbierają tylko sygnał DVB-T2 nie obsługują kodeka HEVC. Nie należy zatem mylić DVB-T2 z DVB-T2/HEVC, gdyż nie są tym samym. Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego telewizora zamiast dokupować dekoder lub tuner, zwłaszcza jeśli będzie to sprzęt „z drugiej ręki”, upewnij się, że odbiera on sygnał DVB-T2/HEVC, a nie tylko DVB-T2.

Czym różni się DVB-T2 od DVB-T2/HEVC?

Wydawać by się mogło, że nazwy DVB-T2 oraz DVB-T2/HEVC mogą być używane zamiennie i oznaczają to samo. Nie jest to jednak prawdą, gdyż określenie HEVC oznacza nowy typ kodowania obrazu H.265/MPEG-H. Zatem telewizor lub tuner z oznaczeniem tylko DVB-T2  nie będą odbierać sygnału DVB-T2/HEVC. Aby sprzęt mógł odbierać sygnał w nowym standardzie, który zostanie wprowadzony w Polsce już w tym roku, musi on posiadać możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2, a dodatkowo także możliwość obsługi kodeka HEVC. Jeszcze lepszą jakość obrazu i dźwięku zapewnią telewizory wyposażone dodatkowo w HDR oraz dźwięk Dolby Atmos AC-4. Warto więc sprawdzić czy obecnie posiadany sprzęt posiada te funkcje.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy posiadany sprzęt jest przystosowany do odbioru nowego standardu nadawania?

Podsumowanie

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, który zacznie obwiązywać na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego już od 28 marca 2022 roku, a w pozostałej części Polski do końca czerwca 2022 to szereg korzyści dla widzów. Należy jednak pamiętać, że tylko telewizory lub tunery z oznaczeniem DVB-T2/HEVC są przystosowane do odbioru nowego standardu nadawania, w innym przypadku nie będzie możliwe dalsze korzystanie z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli zakup telewizora jest dla ciebie zbyt dużym wydatkiem, możesz dokupić tuner (dekoder) DVB-T2/HEVC, który podłączony do anteny i telewizora pozwoli cieszyć się telewizją naziemną w nowym standardzie. Możesz również skorzystać z programu dofinansowania do zakupu sprzętu TV (więcej informacji: Nowa cyfrowa telewizja – dofinansowanie zakupu dekoderów – Nowa telewizja cyfrowa (DVB-T2) – Portal Gov.pl (www.gov.pl)