DVB-T2/HEVC – co tak właściwie zmienia nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej?

01.02.2022
Planowane podłączenie DVB-T2

Od 2010 roku telewizja naziemna w Polsce nadaje w standardzie DVB-T. Po 12 latach funkcjonowania, standard nadawania zostanie unowocześniony i zmieniony na DVB-T2/HEVC. Co kryje się za tą zmianą, czy konieczna będzie wymiana sprzętu i czego można się spodziewać po przejściu na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej?

Zobacz także: Co to jest NTC?

DVB-T2/HEVC – kiedy zmiana?

Przede wszystkim, ważne są daty przełączeń, ponieważ zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce podzielona jest na 4 etapy. Pierwszy nastąpi już się już 28 marca i obejmie województwo dolnośląskie i lubuskie, drugi etap nastąpi 25 kwietnia na obszarze województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap zmiany standardu nadawania obejmie województwo małopolskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie – 23 maja, a ostatni będzie miał miejsce 27 czerwca w województwie lubelskim, podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Po tych datach możliwe będzie odbieranie telewizji naziemnej wyłącznie w nowym standardzie, zatem już teraz należy przygotować się na tę zmianę.

Nowy standard nadawania a sprzęt

Niestety, starsze telewizory mogą nie być przystosowane do odbioru standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Nie należy się jednak obawiać, że konieczny będzie kosztowny wydatek, czyli zakup nowego telewizora. Wiele sklepów z elektroniką w swojej ofercie posiada specjalne dekodery, które pozwalają na odbieranie nowego standardu nadawania nawet na nie najnowszym odbiorniku. Jednak, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po przejściu na nowy sygnał nadawania, warto sprawdzić swój sprzęt już teraz. Jeśli masz w planie kupić nowy telewizor w najbliższym czasie, pamiętaj aby zapytać sprzedawcę o możliwość odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC.

Zmiany wynikające z nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Nowy standard nadawania TV to nie tylko zmiana w nazwie, ale przede wszystkim szereg korzyści z niego płynących. W porównaniu z obecnym DVB-T gwarantuje on wyższą jakość obrazu i dźwięku. Wdrożenie standardu DVB-T2/HEVC pozwoli na nadawanie większej ilości kanałów w ramach jednego multipleksu, co oznacza, że widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą mieli dostęp do większej oferty bezpłatnych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej, a także usług dodatkowych np. telewizji hybrydowej. Podsumowując, nowy standard telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC przyniesie zmiany, które z perspektywy konsumentów są wyłącznie korzystne.